سوالات متداول

بیمچه | صندوق مشارکتی پرداخت اقساط بیمه |
1. صندوق مشارکتی پرداخت اقساط بیمه به چه معنا است؟

صندوق مشترکی را در نظر بگیرید که شما به همراه چند تن دیگر از اعضای خانواده، دوستان یا همکارانتان، ماهیانه و به طور منظم مبلغ مشخصی را به آن واریز نموده تا بر حسب نیاز، هر یک از اعضای صندوق بتوانند یک بار در سال از مبلغ جمع آوری شده استفاده نمایند. بدین ترتیب شما یک صندوق وام مشارکتی بدون بهره خواهید داشت که دوره‌‌ی آن 12 ماهه تعریف شده است و در هر سال مجددا تکرار خواهد شد.

«صندوق مشارکتی پرداخت اقساط بیمه» نیز به همین صورت است؛ با این تفاوت که مبالغ جمع آوری شده در صندوق، تنها برای خرید بیمه نامه‌ی شخص ثالث خودروهای اعضای صندوق استفاده می‌شود.

2. ساز و کار صندوق مشارکتی بیمچه برای اعضای محترم شرکت مس به چه صورت است؟

پس از ثبت نام اولیه در سامانه‌ی بیمچه، از ابتدای فروردین ماه 1400 ماهیانه مبلغ 167,000 تومان از حقوق اعضای صندوق کسر و با مبلغ جمع آوری شده طی یک سال جاری (2,000,000 تومان) بیمه شخص ثالث خودروی متقاضی در موعد مقرر صادر می‌گردد.

3. کسر مبلغ 167,000 تومان ماهیانه (2,000,000 تومان سالیانه) بر اساس چه فاکتورهایی محاسبه شده است؟
با توجه به افزایش قیمت خودرو در ماه‌های اخیر و به تبع افزایش مبلغ حق بیمه شخص ثالث، صندوق مشارکتی بیمچه مبلغ حق بیمه در سال 1400 را به طور میانگین 2 میلیون تومان در نظر گرفته است. بدیهی است که در مواردی این مبلغ کمتر یا بیشتر از 2 میلیون تومان می‌گردد؛ در پاسخ به سوال بعد در رابطه با محاسبه‌ی این مابه التفاوت صحبت خواهیم کرد.
4. اگر مبلغ بیمه نامه شخص ثالث بیشتر یا کمتر از 2 میلیون تومان باشد، مابه التفاوت مبلغ به چه صورت محاسبه می‌شود؟

در صورت بیشتر شدن مبلغ حق بیمه شخص ثالث از سقف 2 میلیون تومان، پرداخت مازاد آن بر عهده‌ی متقاضی خواهد بود و اگر این مبلغ کمتر از 2 میلیون تومان باشد، مابه التفاوت آن از صندوق بیمچه به حساب متقاضی مسترد خواهد شد.

5. آیا حتما بایستی از زمان ثبت نام در سامانه بیمچه 1 سال گذشته باشد تا مالک خودرو بتواند بیمه نامه شخص ثالث خود را خریداری کند؟
خیر. پس از ثبت نام در سامانه بیمچه پیش از شروع سال جدید، نام متقاضی در لیست اعضای صندوق بیمچه 1400 قرار خواهد گرفت و هر زمان موعد تمدید بیمه نامه شخص ثالث ایشان باشد، به صورت خودکار بیمه نامه صادر می‌گردد. نکته‌ی قابل توجه اینجا است که برای عضویت در صندوق مشارکتی بیمچه، لازم است پیش از اتمام سال (تاریخ ثبت نام در کانون بازنشستگان شرکت مس برای هر شهرستان به طور دقیق مشخص شده است.) نام نویسی انجام شده باشد.
6. آیا صندوق مشارکتی بیمچه تنها برای بیمه‌‌های شخص ثالث خودرو تعریف شده است؟

در حال حاضر بله.

7. اگر متقاضی بیش از یک خودرو داشته باشد باز هم می‌توانم برای خرید بیمه نامه‌های شخص ثالث خود از مسیر بیمچه اقدام کند؟
بله. در زمان ثبت نام متقاضی اعلام می‌کند که تصمیم به خرید چند بیمه نامه از طریق سامانه بیمچه خواهد داشت.  بدیهی است که به ازای هر خودرو، مبلغ 167,000 تومان به صورت ماهیانه کسر خواهد شد.
8. اگر سند خودرو به نام متقاضی نباشد، می‌تواند برای خرید بیمه نامه از صندوق بیمچه استفاده کند؟
بله. متقاضی می‌تواند برای خود و بستگان درجه یک خود از صندوق بیمچه استفاده کند؛ درواقع عضویت در صندوق بیمچه بدین معنا است که متقاضی تصمیم دارد خود هزینه‌های مربوط به بیمه شخص ثالث خودروهای مدنظر را به صورت کسر از حقوق پرداخت نماید؛ فلذا مالکیت خودرو ملاک استفاده از صندوق بیمچه نمی‌باشد.
9. بیمچه با کدام شرکت بیمه همکاری دارد؟

شرکت بیمه ایران

10. استفاده از صندوق بیمچه چه مزایایی برای متقاضی به همراه دارد؟

با توجه شرایط اقتصادی امروز، خرید به صورت اقساط یکی از فاکتورهای اساسی برای انتخاب یک کالا به شمار می‌آید. صنعت بیمه نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ با این تفاوت که در شرکت‌های بیمه، شرایط خرید اقساط متغیر و عموما با وصول مبلغی به عنوان پیش پرداخت و دریافت چک عنوان می‌شود.

«صندوق مشارکتی پرداخت اقساط بیمه» برای نخستین بار در ایران امکان خرید بیمه شخص ثالث را برای اعضای محترم خود با اقساط 12 ماهه، بدون چک و بهره فراهم آورده است.

 افتخار می‌کنیم که اولین صندوق سازمانی بیمچه، مختص بازنشستگان شرکت مس می‌باشد.

تماس با ما

نشانی: کرمان بلوار جمهوری اسلامی خیابان شهید همتی فر بن بست ۹

پست الکترونیک: info@bimche.com

شماره تماس: ۰۳۴۳۲۶۱۸۱۹۰